Cięcie i szlifowanie – jakie narzędzie wybrać?

Bez względu na to, jaki materiał tniemy i szlifujemy, powodzenie tego procesu nie jest uzależnione wyłącznie od naszych umiejętności, choć te, rzeczywiście, są niezwykle ważne. Nie mniej istotny okazuje się wybór odpowiednich tarcz, a następnie również umiejętność ich właściwego wykorzystywania i konserwowania.

Diamentowa, czyli jaka?

Cięcie i szlifowanie - jakie narzędzie wybrać?Zwykło się przyjmować, że najlepszym wyborem jest w takim przypadku tarcza diamentowa, jeśli jednak jesteśmy laikami, z pewnością mamy do czynienia z terminem, który niewiele jest nam w stanie powiedzieć. Warto więc podkreślić, że narzędzie takie wcale nie zostało wykonane z diamentu, choć coś takiego mogłaby sugerować nam jego nazwa. Korpus takiej tarczy jest przeważnie stalowy, choć w sprzedaży dostępne są także rozwiązania powstające z wykorzystaniem stopu metali lekkich. Kluczową rolę odgrywają przede wszystkim krawędzie tarczy. Pokrywa się je proszkiem syntetycznego diamentu, który zostaje wtopiony w spoiwie metalowym.

Przegląd zastosowań

Kolejnym pytaniem, jakie może się nasunąć jest pytanie o to, co jest w stanie ciąć tarcza diamentowa. Najczęściej zastanawiamy się nad tym, czy może sobie ona poradzić z cięciem metalu i okazuje się, że odpowiedź na tak postawione pytanie jest twierdząca. Oczywiście, spektrum zastosowań tarczy jest znacznie szersze, wysokiej jakości rozwiązanie powinno więc poradzić sobie także z drewnem, gresem, ceramiką, betonem, kamieniem, szkłem, glazurą, tworzywami sztucznymi, stalą nierdzewną, aluminium oraz metalem. Tarcze znajdą też zastosowanie podczas prób cięcia asfaltu.

Rodzaje

Kwestią wartą poruszenia jest również ta, która odnosi się do rodzajów tarcz, z jakimi mamy do czynienia. Tu warto wspomnieć o tarczach z bieżnią ciągła, a więc o takich, które nie posiadają ząbków. W sprzedaży dostępne są także tarcze diamentowe segmentowe bez szczelin i tarcze ze szczelinami. Te ostatnie cieszą się szczególnie dużym powodzeniem nawet pomimo tego, że ich cena nie jest niska. Wynika to przede wszystkim z tego, że samo cięcie jest bardziej stabilne, a proces obsługi tarczy przebiega bez nadmiernego wysiłku.

Więcej na www.husqvarnacp.com/pl/narzedzia-diamentowe/tarcze-diamentowe/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.